سیلندر و مارپیچ چیست ؟
21 جولای 2019
شناخت اولیه سیلندر و مارپیچ
شناخت اولیه سیلندر و مارپیچ
27 جولای 2019
انواع سیلندر و مارپیچ

انواع سیلندر و مارپیچ

در این مقاله که به همت تیم تحریریه گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز تهیه شده است به بحث انواع سیلندر و مارپیچ می پردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

در ابتدا به تعریف سیلندر و مارپیچ (ماردون) میپردازیم : 

* سیلندر

محفظه نگهدارنده پیچ میباشد. که تعداد زون حرارتی سیلندر بستگی به طول آن دارد. که انتقال حرارت از طریق هیترهایی که روی آن بسته میشود صورت میگیرد.

سیلندر و مارپیچ یا به اصطلاح عامیانه سیلندر ماردون قطعه ای فولادی با آبکاری های مخصوص و بصورت استوانه ای شکل می باشد که برای میکس و پخت مواد پلیمری از آن استفاده میشود.

سیلندر و ماریپیچ از دو یا چند قسمت تشکیل شده و نسبت به نوع استفاده و محصول تولیدی در انواع گوناگون ساخته می شود، طراحی های سیلندر و مارپیچ رابطه مستقیم با مواد پلیمری مورد استفاده دارد برای مثال سیلندر و مارپیچ خطوط تولید لوله پلی اتیلن با سیلندر و مارپیچ های خطوط تولید پی وی سی PVC متفاوت است.

* مارپیچ

به اصطلاح پیچی است که داخل محفظه سیلندر قرار میگیرد و کار انتقال مواد به  قالب را انجام میدهد. و از قسمتهای مختلف : گام مارپیچ، قطر مارپیچ، زاویه پیچ، عمق کانال، عرض کانال، درجه لقی، عرض پرهها تشکیل شده.

سیلندر و مارپیچ سازی بر خلاف تصور خیلی از دوستان و همکاران کار ساده ای نیست و بلعکس کاملا باید مهندسی ساز و علم ساخت این سیلندر مارپیچ را داشته باشند.

 

انواع سیلندر و مارپیچ

انواع سیلندر و مارپیچ

 

سالهای گذشته کسانی بودن که بصورت تجربی و بدون عمل نسبت به فعالیتی که مارپیچ قرار است روی مواد پلیمری انجام دهد اقدام به طراحی و ساخت سیلندر مارپیچ می کردند و هنوزم مشغول هستند، اما باید به این نکته توجه کرد که  فعالیت های صنعتی امروز بر پایه دانش بنا نهاده شده است و در کنار تجربه باید دانش و علم مهندسی آن صنعت مخصوصا صنعت سیلندر و ماپیچ سازی را داشته باشیم.

انواع سیلندر و مارپیچ در صنعت پلاستیک

  • سیلندر و مارپیچ دستگاه تزریق پلاستیک
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه بادی
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه پت
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه نایلون و نایلکس
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه لوله پلی اتیلن
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه لوله سبز
  • سیلندر و مارپیچ گرانول سازی
  • سیلندر و مارپیچ مستربچ سازی و کامپاندر
  • سیلندر و مارپیچ پی وی سی و چوپ پلاست

که هر کدام از موارد بالا دارای نقشه و طراحی منحصر به فرد میباشد. شامل تک پیچ، دو پیچ (همسوگرد یا غیر همسوگرد) ، موازی یا کونیکال میباشد

تلاش شبانه روزی همکاران ما در گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز تامین خواسته و نظر شماست و با سابقه بیش از ۳۰ ساله در این صنعت و تجربه و علم مهندسین متخصص برای هرچه بیشتر جلب رضایت مشتریان عزیز تلاش خود را می نماییم.

با آرزوی موفقیت برای همه عزیزان

 

بازدیدها: 870

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فارسی