کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

کنترل کننده دمای قالب اکسترودر ، در فرآیند اکستروژن کنترل دما از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ذوب گرانول ها، گرما یا توسط هیتر ها روی سیلندر تامین میشود و یا در اثر اصطکاک بین لایه های پلیمری و تنش داخلی ایجاد میشود. بنابراین به دلیل حضور دائمی تنش بین لایه های پلیمری تحت فشار، باید دما کنترل شود زیرا اگر ماده خیلی داغ شود و ویسکوزیته کاهش یابد، سبب تجزیه و یا تخریب میشود. اگر هم دما کمتر از میزان مناسب باشد، ماده  به میزان کافی پلاستیسایز نمیشود. با ما در گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز همراه باشید

البته باید توجه داشت یکی از بدترین اتفاق ها در فرایند اکستروژنی، ثابت نبودن و توزیع نامناسب دما در طول فرآیند است. تغییرات دما سبب تغییرات ویسکوزیته و تغییرات خواص در محصول نهایی میشود. برای جلوگیری از این اتفاق ها سیستم آب رسان برای خنک کاری اعمال میشود و ترموکوپل هایی نصب میشود تا دما دائما توسط کنترلر ها تنظیم شود.

کنترل کننده دما قالب اکسترودر چیست؟

ترموکوپل یا کنترلر دما دستگاهی برای اندازه گیری دما میباشد. در ترموکوپل دو فلز متفاوت بهم متصل هستند و سپس دمای نقطه اتصال این دو با دمای مرجع در اتصال مرجع مقایسه میشود. این تفاوت دما سبب ایجاد ولتاژ ضعیفی در سیم های فلزی شده و در نتیجه اطلاعات دمایی را به صورت ولتاژ خروجی به کنترلر میرساند.

نحوه کارکرد کنترلر دما(ترموکوپل) دز اکسترودر

تعیین این دما بسیار وابسته به سیم های فلزی، نحوه اتصال شان و طول و جنس شان میباشد. بنابراین هنگام انتخاب ترموکوپل برای خط اکستروژنی خود باید از محدوده دمایی مطلوب آگاهی داشت که بهترین ترموکوپل با مناسب ترین طول غلاف را تعیین کرد.

قیمت کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

با توجه به نوع ترموکوپل و جنس فلز استفاده شده در آن و قطر غلاف قیمت ها متفاوت است. به طور کلی در ایران بازه قیمت کنترل کننده دما میتواند از 300 هزار تومان شروع و تا 5 میلیون تومان برود. در کل بسته به کاربرد و بازه دمایی مدنظر باید بهترین ترموکوپل با مناسب ترین قیمت را تهیه کرد.

کاربرد کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

کنترلر دما یا ترموکوپل ها برای اندازه گیری دما در فرایند استفاده میشوند. در مورد فرایند های اکستروژنی آنها سه عملکرد اصلی دارند :

  1. نظارت دما : ترموکوپل ها در مکان های مختلفی در طول سیلندر، دای و مناطق مهم دیگر نصب میشوند تا دما پلیمر مذاب را اندازه گیری کرده . این دیتا برای حفظ دمای مناسب ذوب بسیار مهم است و تضمینی بر یکنواختی خواص در محصول نهایی میباشد.
  2. کنترل فرآیند : دما خوانده شده از کنترل کننده دما
  3. بهینه سازی : با اندازه گیری دما میتوان مناطق بلاک شده و یا نقص در پروفایل دمایی را تشخیص داد و با بهینه سازی انرژی بهترین عملکرد را از اکسترودر دریافت کرد.

کنترل کننده دما

ویژگی ها کنترلر دمای قالب اکسترودر

کنترلر های دما معمولا از یک غلاف فلزی تشکیل شده اند که مقاومت مکانیکی مطلوب را به دست بیاورند. بنابراین خطاهای میتواند دقت اندازه گیری را کاهش دهد. برای مثال طول غلاف، نوع کنترل کننده دما و سرعت هوا از پارامتر هایی هستند که با تغییر شان دمای به دست آمده نیز دچار اختلاف به دمای واقعی میشود.

به دست آمده است که در طول غلاف کمتر از 30 میلی متر، اختلاف دمای اندازه گیری شده و دمای واقعی محسوس است. هرچه طول غلاف بیشتر شود و ترموکوپل عایق باشد، این اختلاف دما بسیار کمتر خواهد بود و میتوان به دقت ایده آل رسید.

جریان هوا اطراف اکسترودر بر روی دما اندازه گیری شده نیز تاثیر گذار است. وقتی سرعت جریان اطراف اکسترودر زیاد شود، انتقال حرارت راحت تر انجام شده و دمای اندازه گیری شده تا 15 درجه میتواند زیر دمای اصلی باشد. البته با عایق کردن ترموکوپل این افت کمتر بوده است.

ترموکوپل روی سیلندر اکسترودر

انواع کنترلر دمای قالب اکسترودر

ترموکوپل ها بر اساس جنس فلز غلاف آن در اناوع مختلفی با کالیبراسیون های متفاوتی وجود دارند. برای مثال از رایج ترین انواع کنترل کننده دما میتوان ترموکوپل های فلز پایه را نام برد. این نوع در تیپ های N، T، E،J  و K میباشد . نوع دیگر ترموکوپل های فلز قیمتی هستند که دارای کالیبراسیون های دما لا میباشند و دوام بالاتری دارند. ترموکوپل های فلز قیمتی به اسم ها R، S، C و GB نیز شناخته میشوند.

هر کالیبراسیون بازه دمایی متفاوتی دارد که بسته به قطر سیم استفاده شده در ترموکوپل میتواند تغییر کند.

علاوه بر این تقسیم بندی، کنترل کینند های دما بسته به نوع پراب میتوانند به 4 دسته تقسیم شوند که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

دمای سیال داخل اکسترودر معمولا با پراب غوطه ور اندازه گیری میشود. بعد از وارد شدن پراب از  طریق سطح داخلی سیلندر، دما در نقطه تماس با پلیمر مذاب اندازه گیری میشود. لازم به ذکر است که برای کاهش خطا اندازه گیری بهتر است که پراب عایق باشد. یکی از معایب این روش، تغییر دما با تغییر سرعت جریان مذاب میباشد. هنگام قرار دادن پراب غوطه ور در جریان، سرعت تغییر کرده و دمای گزارش شده با دمای واقعی اختلاف پیدا میکند. در شکل زیر انواع پراب دیده میشود.

انواع پراب برای اندازه گیری دما

  1. پراب دمای فلاش یا Flush mounted : دمای مذاب را در نزدیکی دیواره سیلندر اندازه گیری کرده که این دما بسیار نزدیک به دما دیواره بوده و از دمای واقعی مذاب اختلاف محسوسی دارد.
  2. پراب با طراحی بیرون زده مستقیم یا Straight protruding : با استفاده از این نوع پراب میتوان دما را در عمق های مختلف به دست آورد.
  3. پراب Upstream tip – fixed position : نوک پراب به سمت بالا با اتصال ترموکوپل میباشد. بنابراین دمای گزارش شده کمترین اختلاف را با دمای واقعی دارد چون در آن نقطه حداقل اختلاف در جریان وجود دارد. ولی عمق ثابت است.
  4. پراب Upstream tip – Adjustable : امکان اندازه گیری همزمان دما در چندین نقطه میشود.

خرید کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

برای خرید کنترل کننده دما و یا ترموکوپل باید چند فاکتور را در نظر گرفت. مانند بازه دما، مقاومت شیمایی، مقاومت در برابر لرزش و سایش و روش نصب که نوع پروب را تعیین میکند. همچنین باید زمان پاسخ گویی مطلوب را در نظر داشت تا نحوه اتصال ترموکوپل مشخص شود.

وقتی بازده دمایی مورد نیاز کنترل کننده را تعیین کردید باید نوع یا تیپ آن را مشخص کنید. اگر از فلزات قیمتی انتخاب کنید ، کنترلر با دوام بالاتر خواهید داشت. یکی از رایج ترین ترموکوپل ها که به ترموکوپل عمومی معروف است، نوع k  میباشد. برای دما های بالاتر از نوع N و نوع T استفاده میشود.

فروش کنترل کننده دمای قالب اکسترودر

فروش کنترلر دما قالب اکسترودر از طریق مراکز مختلفی در صنعت انجام میشود. میتوان در بازار های صنعتی و یا سایت های مربوط به کالا صنعتی، تیپ و نوع ترموکوپل مدنظر را انتخاب نمود. در ایران به راحتی میتوان بهترین ترموکوپل را پیدا کرد و اگر در این مسیر به مشکل خوردید میتوانید با گرفتن مشاوره از شرکت های مشابه که در صنعت شما تمرکز دارند، بهترین انتخاب را انجام دهید.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد