خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز از پیشرفته ترین و جدیدترین تجهیزات و دستگاه‌های تولید لوله پلی اتیلن در دنیا می‌باشد. این دستگاه‌ها تماما ساخت کشور ایران است. این شرکت توانسته است سطح کیفی تولیدات خود را به استانداردهای بین‌المللی برساند و به عنوان رقیبی جدی برای محصولات خارجی مطرح شود.خطهای تولید لوله پلی اتیلن از قطعات و ماشین آلات مختلفی تشکیل میشود که به ماشین آلات ابتدای خط و انتهای خط تقسیم میشوند مانند دستگاه بازیافت پلاستیک . تمامی این تجهیزات بر روی خط تولید لوله پلی اتیلن از اهمیت بالایی برخوردار هستند و هرکدام وظیفه‌ای را انجام میدهند که در کیفیت محصول نهایی تاثیر خواهند داشت و تقریبا وجود همه آنها الزامی است.

لوله پلی اتیلن چیست

لوله ی پلی اتیلن از جنس ماده ی پلیمری HDPE یا پلی اتیلن سنگین تولید می شود که در بسیاری از کاربردها لوله های فلزی و سیمانی جایگزین مناسب با طول عمر بلندتر می باشد. این لوله در سراسر جهان برای انتقال مایع و گاز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مهم ترین خواص این نوع لوله ها انعطاف پذیر بودن این دسته از لوله ها می­باشد. 3 ویژگی عمده این دسته از لوله­ و اتصالات از جنس پلی اتیلن استحکام، دوام و نصب آسان بوده که منجر گردیده جایگزین لوله های فلزی و سیمانی در کاربرد های گوناگون گردد.

پلی اتیلن نوعی پلیمر ترموپلاستیک بوده که پس از شکل دهی آن به راحتی قابل بازیافت و شکل دهی مجدد می باشد. و این نوع پلیمر دارای ساختار کریستالی متغیر می باشد. ساختار کریستالی این نوع پلیمر به شدت در خواص لوله ی تولید شده موثر بوده و با تغییر نوع، ساختار کریستال و درصد بلورینگی خواص لوله به راحتی قابل تنظیم و اپتیمم نمودن است. به همین دلیل در طراحی خط تولید لوله های پلی اتیلن از چندین وان خنک کننده استفاده نموده تا سرعت سردسازی لوله را تنظیم نموده و با یک سرعت سرد سازی اپتیمم که هم از نظر شکل گیری بلورها مناسب باشد و خواص خوبی ارائه دهد و هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد لوله ها تولید می گردند. بنابراین هرچه خط تولید لوله ها به روز تر باشد و دمای وان های آب خنک کننده قابلیت تنظیم بهتری داشته و درصد بلورینگی و خواص محصول به مقدار مطلوب نزدیک تر می گردد.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن از نظر سایز به دسته های گوناگون تقسیم می شود که این دسته ها از سایز mm 16 شروع می شود و تا  2000 میلی متر ادامه دارد. دسته بندی دیگری برای لوله های پلی اتیلن وجود دارد که به صورت لوله های پلی اتیلن یک لایه، دو لایه، سه لایه، چهار لایه و پنج لایه موجود می باشد.

لوله های تک جدار پلی اتیلن تحت عنوان لوله های فشار قوی شناخته شده که برای انتقال سیال های گازی و مایع با فشار بالا به کار می رود، البته نوع لوله ی پلی اتیلن در بازار فروش را نوع ماده ی اولیه و کاربرد آن مشخص می کند. برای مثال برای آبیاری باغات و درختان از لوله های قطر 16پلی اتیلنی استفاده می کنند که آب را با فشار قوی بین باغات گسترانده و معمولا از پلی اتیلن هایی با انواع PE100 یا PE80 استفاده می گردد.

لوله های دو جداره به طور معمول برای انتقال سیالات فاقد فشار مورد استفاده قرار می­گیرند از خواص برجسته ی این دسته از لوله های پلی اتیلن دو جداره، تحمل بالای فشار خارجی این لوله ها می­باشد که در صنایع مختلفی از جمله راه سازی مورد استفاده قرار می گیرد. دو نوع از لوله های دو جداره ی معروف پلی اتیلن شامل لوله ی دو جداره ی کاروگیت و لوله­ی دو جداره اسپیرال بوده که تکنولوژی تولید آن ها در بخش قالب شکل دهی لوله متفاوت است.

کاربرد لوله پلی اتیلن

لوله ی پلی اتیلن در دو دسته ی لوله های تک جداره و چند جداره مورد استفاده قرار می گیرد که موارد استفاده ی آن در زمینه ی انتقال سیال مایع و گاز به شدت رشد پیدا نموده است.

لوله پلی اتیلن از نظر نوع مصرف به دسته های گوناگونی تقسیم می شوند:

 • لوله ی پلی اتیلن برای انتقال سیال های گازی
 • لوله ی پلی اتیلن برای انتقال سیال های مایع مانند آب آشامیدنی در سطح ساختمان
 • لوله ی پلی اتیلن کابلی
 • لوله ی پلی اتیلن فاضلابی و کشاورزی
 • خطوط تهویه ی مطبوع
 • قفس پرورش ماهی
 • خطوط تزریق آب پر فشار
 • کاربرد لوله پلی اتیلن در انتقال فاضلاب صنعتی
 • کاربرد لوله ی پلی اتیلن در اطفای حریق شبکه آتش نشانی
 • کاربرد لوله های پلی اتیلنی در انتقال آب های سرد صنعتی برای خنک سازی واحدها

در صنایع شیمیایی، لوله ی پلی اتیلن با کیفیت های بسیار بالا برای انتقال گاز های طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد، این لوله در برابر خوردگی، زنگ زدگی و آتش بسیار مقاوم است و طول عمر بالایی دارد و همچنین کامپاند هایی از آن ساخته می شود که با افزودنی های ضد شعله، به شدت در مقابل شعله مقاوم خواهند بود. این دسته از لوله و اتصالات در به کارگیری نصب بسیار آسانی دارند.

لوله های پلی اتیلن آبرسانی قدمت بسیاری در تاریخ لوله و اتصالات دارند که در ساخت و ساز آپارتمان ها مورد استفاده قرار می گیرد و برای انتقال آب آشامیدنی در سطح ساختمان استفاده می شود. لوله های مورد مصرف در سطوح ساختمان ها دارای تحمل فشازی بین 2.5 تا 25 بار می باشد. این دسته از لوله های ساختمانی دارای مقاومت بالایی در براب سرما و گرما بوده و به شدت در مقابل نیروهای بیرونی مقاوم هستند.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

لوله های پلی اتیلن کابلی در جهت ایجاد پوششی برای کابل های برق و فیبرهای نوری مورد استفاده قرار می گیرد، این کابل ها را پوشش می دهد و در مقابل عوامل طبیعی رعد و برق، ضربه و بارندگی محافظت می کند.

خوردگی و ایجاد آلودگی های فراوان خاک توسط آب­های پسماند صنعتی از مهم ترین دلایل جمع آوری آب­های صنعتی است، که در این زمینه از لوله­های پلی اتیلن استفاده های فراوان می گردد که سبب ایجاد محیط زیستی پاکیزه در اطراف انسان می گردد.

یکی از جدید ترین کاربرد های لوله های پلی اتیلن کاربرد آن در زمینه­ی لایروبی می باشد، وجود خواص زیاد مکانیکی و شیمیایی در لوله های پلی اتیلن سبب ایجاد کاربرد فراوان لوله های پلی اتیلن در لایروبی محیط های آبی شده است.

از جالب ترین کاربرد های لوله های پلی اتیلن انتقال آب های شیرین از میان آب های شور دریا و اقیانوس ها می باشد. علاوه بر این کاربرد ممکن است به عنوان خطوط موقت انتقال آب روی سطح آب یا از روی زمین های باتلاقی محل های خاص به کار برود.

برای توزیع گاز طبیعی در کشور هایی مانند آمریکا و کانادا، از لوله های پلی اتیلنی استفاده می کنند. که در این کشورها در حدود 90 درصد لوله های کاربردی در زمینه­ی انتقال گاز پلیمری بوده که 99 درصد آن­ها از جنس پلی اتیلن می­باشند و با توجه به خواص بالای لوله های پلی اتیلن از اساسی ترین کاربردهای آن انتقال گاز طبیعی در بین مراکز می باشد.

یکی از خواص لوله های پلی اتیلن عایق بودن این لوله در مقابل جریان های آزاد الکتریکی است که این لوله ها را در زمینه قطارهای شهری پرکاربرد نموده است. این خاصیت باعث شده لوله های پلی اتیلن جایگاه خود را در زمینه راه آهن و ساخت ریل پیدا کند و به شدت در این گونه ساخت و سازها پرکاربرد گردد.

یکی دیگر از کاربرد های لوله های پلی اتیلن، نقش این لوله ها در مکان های دفن زباله است زیرا در این مکان باید لوله هایی با مقاومت بالای شیمیایی و طول عمر بلند به کار برده شود.

در زمینه های خاصی برای حفظ لوله های پلی اتیلن از عوامل محیطی لوله های پلی اتیلن را با یک لایه سطحی زهکشی کرده و این لوله آلات را در مقابل مواد شیمیایی و تابش های مضر محافظت می­کند.

لوله های پلی اتیلن ساخته شده از HDPE که ماده اولیه پلی اتیلنی با چگالی بالا بوده و درجه بلورینگی بالا و خواص بالایی برخوردار است در نیروگاه های برق، اتمی، بادی و هسته ای به کار می رود. طراحی فرمولاسیون درست لوله ی پلی اتیلن می­تواند دوامی بین 3 تا 5 برابر لوله های فولادی داشته باشد.

لوله های مورد استفاده در زمینه انتقال هوا و هوارسانی، باید خاصیت این موضوع را داشته باشند که به سرعت در محل مورد نظر نصب گردند یا از محل جمع آوری شوند که در این زمینه لوله های پلی اتیلن از چنین خاصیتی برخوردار است.

مزایای لوله پلی اتیلن

وزن کم و راحتی در حمل و نقل لوله ی پلی اتیلن از مزایای برجسته آن بوده، با مواد شیمیایی واکنش نداده و سریعا تخریب نمی شود، این لوله ها تحمل دمایی سیالات را تا محدوده ی 80 درجه ی سانتیگراد دارد و در مقابل دما تغییر شکل نمی دهد. در برابر سرما نیز تا محدوده­ی 70- درجه ی سانتیگراد مقاوم بوده و در مقابل تغییر دما آسیب نمی بیند. لوله های فشار قوی آن تا فشارهای 16 بار را نیز تحمل می کنند، این جنس از لوله ها شدیدا در مقابل ضربه مقاوم بوده و به راحتی آسیب نمی بینند. این لوله ها در مقابل اشعه ی آفتاب و عوامل محیطی نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهند. لوله ی پلی اتین مقاوم در مقابل اسید و ضد جلبک بوده و این دسته از مزایا بر کاربرد آن افزوده است. نیروی اصطکاک آب با سطح لوله های پلی اتیلن پایین بوده و جنس پلی اتیلن خاصیت آبگریزی دارد و مایع در حین حرکت در طول لوله افت فشار کمی را تجربه می کند که این موضوع منجر به کاهش هزینه مورد استفاده در انتقال سیال در شبکه های آبرسانی می گردد.

در مصارف و کاربردهای لوله های پلی اتیلن اثرات مخرب محیطی مانند هجوم میکرو اورگانیسم ها وجود ندارد زیرا که آن ها از پلی اتیلن نمی توانند به عنوان یک منبع تغذیه استفاده نمایند در حالی که در کاربرد لوله های فولادی به دلیل واکنش های این دسته از لوله ها با آب و اکسیژن، یک سری میکرو اورگانیسم های مخرب برای محیط زیست به وجود می ­آید که سبب می­شود این لوله ها برای محیط زیست مفید واقع نگردند که این موضوع از برتری های لوله های پلی اتیلن نسبت به لوله ی فولادی محسوب می شود.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

معایب لوله پلی اتیلن

در دسته لوله های پلی اتیلن، بحث طول عمر مطرح است که اگر در این دسته لوله ها از مواد استاندارد استفاده نشود باعث کاهش طول عمر لوله های پلی اتیلن می گردد در حالی که لوله و اتصالات پلی اتیلن به صورت مفید حدودا چهل سال قادر به کارا بودن می باشند.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله­ی پلی اتیلن از جمله خطوط اکستروژنی پیوسته بوده و خط به صورت دائم کار کرده و لوله در ابعاد مورد نظر بریده می­ شود. این خط تولید شامل بخش هایی از جمله همزن مواد گرانولی، فیدر که مواد را با سرعت خاصی وارد اکسترودر می کند، گراویمتر، اکسترودر تک پیچه ای که مواد ورودی به اکسترودر را کاملا یکدست کرده و در ناحیه ­ی قالب شکلدهی می کند. قالب آن از نوع اسپیرال بوده و فاقد خورشیدی می باشد و برای تولید لوله ها با سایز های گوناگون سرقالب تغییر می کند و در برخی موارد خود سرقالب بدون تغییر سرقالب یا قطع خط تولید نیز قابلیت تولید لوله هایی با ابعاد گوناگون دارد. کشنده نیز یک جز دیگر از خط تولید بوده که با تنظیم سرعت کشنده می توان ضخامت لوله را نیز تغییر داد و به مقدار مدنظر رساند.

این تولید پیوسته لوله توسط وان حمام آب سرد خنک کاری می شود که یکی از نکات مهم در تنظیم خواص لوله، سرعت سرد سازی لوله پلی اتیلن می باشد که این موضوع توسط 2 الی 4 وان حمام آب سرد انجام می شود که در تمامی این وان ها وکیوم در حال انجام است و درون این وان ها، آب بر روی سطح لوله ها اسپری می شود و به تدریج از دمای لوله می کاهد تا با تشکیل بلورینگی درون پلی اتیلن، خواص مطلوبی در لوله حاصل گردد.

قیمت خط تولید لوله پلی اتیلن

در ساخت خط تولید لوله ی پلی اتیلن بنابر کیفیت اجزای به کار رفته در خط تولید، دارای تنوع قیمت های زیادی خواهد بود. انواع اجزای مصرفی در ساخت این خط تولید، در قیمت خط تولید تاثیر گذار است که این اجزا شامل الکتروموتور، گیربکس، طراحی سیستم، دقت دستگاه های درگیر در ساخت خط تولید، جنس و ضخامت آلیاژ مصرفی در طراحی شاسی، جنس و ضخامت آلیاژ به کار رفته در دیواره دستگاه، آلیاژ به کار رفته در مارپیچ تولیدی و ادوات برقی به کار رفته در ساخت خط تولید بر قیمت دستگاه تاثیر گذار است.

در ساخت خطوط تولید لوله برای سرد سازی آن از دستگاه های تنظیم دمای آب نیاز است که سرعت سرد سازی لوله را در هر وان تنظیم می کند همچنین در آب مصرفی نیز باید سختی و pH دائم چک شود تا منجر به خوردگی و ایجاد رسوب در وان های سرد کننده لوله نگردد.

حال با توجه به قیمت دستگاه سطوح کیفیت متغیری از دستگاه های اکستروژنی تولید لوله ی پلی اتیلن در سطح دنیا وجود دارد. دستگاه های تولید لوله های پلی اتیلن با کیفیت بالا گاها قیمتی 20 برابر خطوط تولید ساخت داخل دارند.

با توجه به سایزهایی از لوله ی پلی اتیلن که خط تولید توانایی تولید آن لوله را دارد قیمت های متفاوتی به این خطوط اختصاص می یابد. جنس و کیفیت قالب مورد استفاده در خط تولید لوله ی پلی اتیلن شدیدا در قیمت خط تولید لوله تاثیر گذار است که گاها این قالب ها قابلیت تغییر سایز داشته و می توانند لوله هایی با سایز های گوناگون تولید نمایند که قیمت بالاتری نسبت به سایر قالب ها خواهد داشت.

در این خطوط معمولا ماده با توزین خاصی از بالای خط تولید وارد قیف خوراک می شود و قیف خوراک مواد گرانولی را وارد اکسترودر می نماید تا پس از ایجاد یکنواختی در ماده، مذاب به صورت لوله شکل گرفته و از سر قالب خارج شود. در این دسته از خطوط تولید لوله به دلیل پیش فرایندی که برای پلی اتیلن اتفاق می افتد، فرایند خاصی بر روی پلی اتیلن نیاز نیست که انجام شود و تنها پلیمر به صورت یکدست ذوب شده و شکل داده می شود و بحث اختلاط آن از قبل توسط شرکت های کامپاندر انجام شده و پلیمر یکدست وارد اکسترودر می شود البته گاهی افزودنی خاصی با دوز بالا به صورت گرانول به پلیمر افزوده شده و به شکل فیزیکی در پلیمر گرانول شده پخش می شود.

سازنده خط تولید لوله پلی اتیلن

در سطح جهان تعداد زیادی از شرکت های سازنده­ی خط تولید لوله پلی اتیلن وجود دارد که دارای سطوح کیفی متفاوتی خواهند بود و متناسب با کیفیت خط تولید، طول عمرهای متفاوتی خواهند داشت. در میان شرکت های تولید کننده­ی خط تولید لوله­ی پلی اتیلن در سطح خاور میانه، گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز یکی از بهترین تولید کنندگان این دسته از ماشین های اکستروژنی می باشد.

خرید خط تولید لوله پلی اتیلن

در ارتباط با خرید خط تولید لوله­ی پلی اتیلن باید مشخص گردد که لوله­ی تولید شده توسط این ماشین اکستروژنی در چه بازاری قرار است مورد استفاده قرار گیرد. اینکه ماشین اکستروژنی تولید شده قرار است لوله ای با چه قطری تولید نماید و اینکه این ماشین اکستروژنی قرار است چه فشاری از مذاب پلیمری را تحمل نماید و اینکه لوله­ی تولید شده قرار است بیشتر در چه زمینه ای مورد استفاده واقع شود و چه سیالی را قرار است حمل نماید. خط تولید لوله ی پلی اتیلنی وابسته به اینکه قرار است با چه ظرفیتی لوله­ی پلی اتیلنی تولید نماید متفاوت بوده و با افزایش ظرفیت تولیدی خط تولید لوله، ابعاد خط تولید افزایش یافته و سیلندر و مارپیچ اکسترودر بزرگ تر می­شود، همچنین نیازمند گیربکس و الکتروموتور قوی تر ی خواهد بود.

علاوه بر این مطالب مقدار فیلری که در خط تولید لوله برای ارزان سازی نیز مورد استفاده قرار می­گیرد بر طرح مارپیچ تاثیر گذار است و هر چه در یک فرمولاسیون درصد بالاتری از کلسیم کربنات مورد استفاده قرار گیرد مذاب تولید شده ویسکوز تر بوده و به ماشین آلات فشار بیشتری وارد می کند بنابراین در طراحی ماشین باید اصلاحاتی انجام شود تا بتواند مذابی با ویسکوزیته­ی بالاتری تولید نماید.

بنابراین ماشین آلات مورد نیاز برای فرایند فرمولاسیون ارزان­تر به تجهیزات با کیفیت تری نیاز دارد در نتیجه با قیمت بالاتری به فروش می­رسد. بنابراین انتخاب و سفارش خط تولید لوله های پلی اتیلن نیازمند تحقیق و اطلاعات گسترده­ای در این زمینه می­باشد. بنابراین شما می­توانید در این زمینه ی خرید ماشین آلاتی با کیفیت بالا، با متخصصین ماشین سازی کشاورز مشورت نمایید.

فروش خط تولید لوله ­پلی اتیلن

در زمینه­ ی فروش ماشین آلات تولید خط لوله ی پلی­اتیلن، ماشین سازی کشاورز یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و فروشندگان خط تولید لوله­ی پلی­ اتیلن در سطح خاور میانه می باشد، که خطوط تولید خود را با کیفیت بالایی ساخته و محصولات خود را با 6 ماه گارانتی و 5 سال خدمات پس از فروش می باشد.

طول خط تولید لوله پلی اتیلن

در تولید خط لوله­های پلی اتیلن، خط تولیدها طول های گوناگونی بین 20 تا 100 متر را شامل می­شود که هر چه لوله دارای ابعاد بیشتری باشد یا دارای ضخامت بالاتری باشد طول خط تولید لوله­ی پلی اتیلن بلندتر بوده زیرا به دلیل سرعت مشخص سرد شدن لوله، هر چه لوله دارای ضخامت بالاتری باشد، زمان بیشتری برای سرد شدن نیاز دارد و خط تولید لوله­ی پلی اتیلن با ضخامت بیشتر به طول بیشتری نیاز دارد.

یکی از آیتم های اساسی در طراحی خط تولید لوله ی پلی اتیلن بحث سرعت سرد سازی و بلورینگی پلیمر مورد فرایند می باشد که این موارد شدیدا بر خواص لوله ی تولید شده تاثیرگذار می باشد، که طول خط تولید لوله ی پلی اتیلن شدیدا بر سرعت سرد سازی موثر بوده و یک پارامتر کلیدی در طراحی خط تولید لوله می باشدو باید در انتخاب طول خط تولید دقت محاسبات لازم را انجام داد تا یک مقدار اپتیمم باشد که هم از لحاظ خواصی و هم از لحاظ اقتصادی مناسب باشد.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

تجهیزات خط تولید لوله پلی اتیلن

شرکت ماشین سازی کشاورز در زمینه­ی تجهیزات خط تولید لوله های پلی اتیلن آماده ارائه­ ی خدمات سریع می باشد و تجهیزات با کیفیت در اختیار تولید کنندگان لوله پلی اتیلن قرار می دهند.

دستگاه تولید لوله 16

شرکت ماشین سازی کشاورز، خط تولیدی را تولید نموده است که صرفا لوله ی 16 تولید کرده و یک مزیت چشمگیری که دارد این است که نسبت به خطوط تولیدی که سایزهای 16 تا 63 را تولید می کنند دارای سرعت بالاتری بوده و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

آموزش تولید لوله­ پلی اتیلن

ماشین سازی کشاورز آموزش ها و مشاوره های لازم را جهت خرید، نصب و استفاده از خط تولیدهای لوله پلی اتیلن به صورت رایگان در اختیار مشتریان محترم می گذارد. این مشاوره ها به صورت تلفنی و غیر حضوری بوده و در صورت مواجه شدن با مشکلات فنی امکان بازدید های حضوری و رفع مشکل نیز وجود دارد.

قیمت روز خط تولید لوله پلی اتیلن

در ارتباط با قیمت روز خط تولید لوله های پلی اتیلن، به دلیل نوسانات زیاد قیمت ها، قیمت های اعلامی نهایتا تا یک هفته اعتبار خواهند داشت.

تجهیزات و ماشین آلات خط تولید لوله پلی اتیلن به ترتیبت به شرح ذیل می‌باشد:

مکنده یا مواد‌کش

وظیفه موادکش (دستگاه مکنده) مکیدن مواد اولیه پلی اتیلن به میزان کافی و مناسب و رساندن آنها به قیف و ورودی دستگاه اکسترودر میباشد.

گراویمتریک

گراویمتریک بر روی قیف ورودی اکسترودر نصب میشود و وظیفه آن کنترل اتوماتیک وزن و میزان مواد اولیه مورد استفاده در تولید لوله‌های پلیمری (پلی اتیلن، پلی پروپیلن و …) حین تولید در خطوط اکستروژن استفاده می‌شود.

اکسترودر

اکسترودر قلب خط تولید لوله پلی اتیلن است و در خطوط تولید، ماشینهای اکسترودر برای شکل دهی اولیه پلیمرها جهت عملیات بعدی و نیز برای شکل دادن به محصولات نهائی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خط تولید لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن20

سیستم مانیتورینگ

سیستم مانیتورینگ و کنترل عملکرد دستگاه‌ها بر روی خود تجهیزات وجود دارد ولی این امکان وجود دارد که همگی بوسیله سیستم کنترلی اکسترودر به صورت واحد و هماهنگ مورد کنترل قرار گیرند.

دای هد یا قالب

دای هد (Die Head)یا قالب ارتباط دهنده بین قالب و اکسترودر می‌باشد که باعث بالا رفتن فشار پشت دای (انتهای سیلندر)، فشرده شدن مواد مذاب و توزیع یکنواخت آن در ابتدای ورودی قالب به منظور ثبات وضعیت کیفی آن است.

تانک وکیوم یا مخزن خلاء

مخازن خلاء یا vacuum tank بعد از قالب (Die Head) و قبل از مخازن خنک کننده قرار دارد و مواد پلی اتیلن مذاب پس از عبور از قالب (Die Head) که بصورت خمیری شکل می‌باشد و این مواد خمیری شکل می‌بایست از وان خلاء عبور نماید تا شکل اولیه لوله پلی اتیلن را بخود بگیرد.

اولتراسونیک

اولتراسونیکUltraSonicبعد از وان وکیوم ( مخزن خلاء ) نصب می‌گردد که وظیفه آن اندازه‌گیری ضخامت لوله از 8 نقطه مختلف می‌باشد.

تانکهای خنک کننده

مخزن های خنک کننده و یا همان( Cooling Tanka)در میانه‌ی خط تولید لوله پلی اتیلن بعد از تانک خلاء (Vaccum Tank) و قبل از دستگاه کشنده و مارکر قرار دارد.وظیفه این تانک خنک کاری نهائی لوله پلی اتیلن می‌باشد و تعداد آنها بستگی به سرعت خط تولید و سایز و اندازه لوله‌ی تولیدی دارد.

کشنده

دستگاه کشنده یا(Hauloff)وظیفه‌ی مهمی دارد و باید لوله را از بدون آنکه فشاری مضاعف بر آن وارد کند به صورت منظم و یکنواخت بکشد و سرعت آن باید با سرعت خروج مواد مذاب از اکسترودر هماهنگ باشد تا ضخامت لوله دچار تغییر نگردد و همچنین به بدنه لوله فشار زیادی وارد نکند تا لوله دچار دوپهنی نگردد .

مارکر و جت پرینتر

نشانه گذاری و حک نمودن مشخصات لوله پلی اتیلن تولید شده وظیفه دستگاه مارکر است که مشخصات لوله و تاریخ و شیفت تولید و همچنین نوع مواد اولیه و شماره استاندارد آنرا بر روی لوله حک میکند .دستگاه مارکر بر دو نوع است حرارتی و لیزری که طبق استاندارد باید از نوع حرارتی استفاده گردد که در برخی از موارد و طبق درخواست مشتری از جت پرینتر نیز استفاده میشود و همچنین مشخصات لوله‌های پلی اتیلن مخصوص گاز بوسیله جت‌پرینترها بر روی لوله‌ها درج میشود.

اره

بریدن لوله به قطعات و با متراژ دقیق و با لبه برش صاف و یکدست وظیفه اره است , تنها به یکی از نکاتی که هنگام اره کردن باید این دستگاه انجام دهد این است که هنگام بریدن باید تیغه برش را با سرعت بیرون آمدن لوله هماهنگ باشد که خط متوقف نشود.

بارانداز یا تیلتینگ

لوله‌ها پس از برش بر روی میز بار‌انداز یا تیلتینک میغلتند و از روی این میز به محل انبار منتقل میشوند.

وایندر (کلاف کننده لوله پلی اتیلن)

خطوط تولید لوله‌های پلی اتیلن تا سایز 110 میتوانند در انتهای خط وایندر داشته باشند که وظیفه آن کلاف نمودن این لوله‌ها میباشد.

گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز با سابقه ۳۰ ساله و  با دانش مهندسی تنها وارد کننده سیلندر و مارپیچ با نقشه ، طراحی، کیفیت ، پخت و عمر طولانی است. و دارای تجربیات طولانی در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید لوله های پلی اتیلن بوده و دستگاههای ساخته شده توسط این گروه مورد توجه و استفاده بسیاری از تولید کنندگان قرار گرفته است.

لوله های پلی اتیلنی با توجه به مقاومت و دوام بالاو همچنین انعطاف پذیری و سبکی به نسبت لوله های آهنی ، چدنی و یا پی وی سی ، توانسته اند نقش خود را در صنعت خطوط انتقال آب و گاز پیدا کنند. از مزیت های این جنس از لوله، صاف و مسطح بودن سطح داخلی آن هاست که باعث جلوگیری از ایجاد رسوب و گرفتگی می شود.

برای  اطلاعات بیشتر راجع به لوله های پلی اتیلنی به مقاله « انواع لوله پلی اتیلن» مراجعه کنید.

لوله پلی اتیلن

خط تولید لوله پلی اتیلن

درتمامی فرآیند­های تولید محصولات پلاستیکی یک امر مشترک وجود دارد  و آن ذوب کردن مواد اولیه پلاستیکی است.

ابتدا مواد اولیه توسط موادکش وارد قیف تغذیه میشوند. مواد کش همچون یک جاروبرقی عمل کرده و مواد اولیه را با کشش وارد قیف تغذیه میکند. اهمیت استفاده از موادکش در کاهش میزان اتلاف و عدم احتیاج به حضور دائمی اپراتور برای پر کردن قیف است. سپس مواد وارد قیف تغذیه میشود. قیف تغذیه نقش ریختن مواد اولیه را به درون سیلندر و مارپیچ دارد و در بالای سیلندر قرار گرفته. بر روی قیف تغذیه معمولا از یکسری آهنربا به استفاده می شود، تا مانع از ورود ناخالصی  به درون  سیلندر و مارپیچ شود. همچنین از یک خشک کن نیز در کنار قیف تغذیه استفاده میشود تا اگر رطوبتی در مواد اولیه بود کامل خارج شود. وجود رطوبت در مواد اولیه میتواند منجر به ایجاد مشکلاتی از قبیل تولید حباب در محصول نهایی شود. خشک کن با دمیدن هوای داغ از پایین قیف باعث خشک شدن مواد اولیه شده و سپس از بالای قیف خارج میشود. در این مرحله و در درون سیلندر، پلاستیک ها باید ذوب شوند. این امر به دو طریق و به صورت همزمان اتفاق می افتد.  درون فضای خالی بین سیلندر و مارپیچ بسیار کم عمق و تنگ است، بنابراین تنشی که به پلاستیک در بین دیواره های داخلی سیلندر و مارپیچ وارد میشود، موجب گرم شدن و در ادامه ذوب آن میشود. همچنین یک سری المنت یا هیتر حرارتی نیز به روی سیلندر بسته میشود که جنس آن ها غالبا سرامیکی است، هیتر ها وظیفه گرم کردن سیلندر و به دنبال آن ذوب مواد را برعهده دارند. یکی از مهم­ترین پارامترها در زمینه ساخت سیلندر و مارپیچ، نسبت L/D یا طول به قطر سیلندر است که بسته به پلیمری که  استفاده میشود متغیر است. این پارامتر تعیین کننده­ی زمان ماند مواد پلیمری در اکسترودر می­باشد. در اوایل دهه 1960 ، اکسترودرهای تولید لوله پلی اتیلن معمولاً نسبت طول به قطر 20 داشتند و دستگاهی با نسبت 24 در گروه اکسترودرهای بلند در نظر گرفته می شد؛ از آن زمان به بعد، اکسترودرها با نسبت طول به قطر بیشتری ساخته شدند و مقادیر با نسبت طول به قطر 30 تا 36 به استاندارد صنعت تبدیل گردید.

خط تولید لوله پلی اتیلن

اکسترودر لوله پلی اتیلن

مواد بعد از ذوب شدن از یک قالب (دای) رد میشود تا شکل اولیه یک لوله توخالی را بگیرد. در این مرحله پلیمر به شکل لوله درآمده، اما به دلیل مذاب بودن باید خنک شود تا شکل لوله ای را حفظ کند؛ بنابراین مواد از کالیبراتور و سپس تانک خلا عبور میکنند. کالیبراتور یک قطعه دوار است که لوله از آن عبور کرده و با ایجاد خلا، باعث میشود لوله به دیواره های آن بچسبد و شکل نهایی و یکدست خود را بگیرد، سپس در تانک خلا و در ادامه در تانک خنک کننده، با استفاده از پاشش آب، لوله خنک میشود. لوله های تولیدی بر اساس سایزشان توسط کشنده های دو، سه، یا چهار فک کشیده میشوند تا مواد مذاب درون اکسترودر در پشت قالب تجمع پیدا نکنند. اگر سایز لوله ها کمتر از 125 باشد توسط وایندر کلاف میشوند و اگر از این سایز بیشتر باشند، پس از برش توسط تمیز بر و شاخه انداز به خارج از خط منتقل میشوند.

اجزا خط تولید لوله پلی اتیلن

به طور کلی و طبق مطالب گفته شده، اجزای خط تولید لوله های پلی اتیلن به شرح زیر میباشد:

 • الکترو موتور اصلی
 • گیربکس جهت به چرخش در آوردن ماردون
 • هاپر یا مواد کش برای انتقال مواد
 • تابلو برق و سیستم کنترل
 • اکسترودر محل ذوب کردن مواد
 • دای هد یا قالب
 • کالیبراتور
 • وان وکیوم
 • وان خنک کننده
 • مارک زن حرارتی
 • کشنده جهت کشیدن لوله
 • گیربکس و الکتروموتور برای کشنده
 • در سایز های بزرک اره تمیز بر
 • وایندر یا کلاف

برای اطلاع از آخرین اطلاعات راجع به خط تولید لوله های پلی اتیلنی با شماره 7-88001006-021 تماس حاصل فرمایید.

در این مقاله به بررسی خط تولید لوله های پلی اتیلن می پردازیم. خط تولید لوله های پل اتیلن یکی از خط تولیدهایی است که توسط گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز راه اندازی می شود و شما عزیزان هرگونه سوال و راهنمایی ای در زمینه راه اندازی خطوط تولید انواع لوله ها داشته باشید میتوانید با همکاران ما در گروه ماشین سازی کشاورز تماس گرفته و از راهنمایی و مشاوره های رایگان بهره مند شوید.

سیلندر و مارپیچ لوله های پلی اتیلن تک پیچ میباشد و جنس آن از فولاد A38crMoAl سخت کاری شده با دو فرآیند گرم کاری و سرد کاری با آبکاری کروم سخت و نیتراته ، بای متالیک( ضد سایش)  و عمر طولانی میباشد  .

خط تولید لوله های پلی اتیلن

خط تولید لوله های پلی اتیلن

سیلندر و مارپیچ لوله های پلی اتیلن دو مدل دارد

 1. گروو ساده
 2. اسپیرال

و مارپیچ آن از طراحی منحصر به فرد تشکیل شده و پارالل( موازی ) و دو نخ دوبل برای پخت بهتر و رانده شدن مواد به سمت جلو است. و انتهای مارپیچ دارای میکسر برای ترکیب بهتر مواد قبل از ورود آن به قالب است. و سیلندر نیز از قسمتهای فلنچ (محل اتصال به گلدونی گیربکس) ، آبگردان ( محل ورود و خروج آب برای خنک کاری) ، فیدر یا تغذیه کننده ( محل خوراک گیری ) ، طول سیلندر( زون) که روی آن هیتر و کاور برای ذوب شدن مواد بسته میشود تشکیل شده است.هیترهایی که روی سیلندر بسته میشود سرامیکی و کاور آن از جنس استیل است.

گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز با سابقه بیش از 30 ساله و  با دانش مهندسی تنها وارد کننده سیلندر و مارپیچ با نقشه ، طراحی، کیفیت ، پخت و عمر طولانی است. و دارای تجربیات طولانی در زمینه ساخت ماشین آلات خط تولید لوله های پلی اتیلن بوده و دستگاههای ساخته شده توسط این گروه مورد توجه و استفاده بسیاری از تولید کنندگان قرار گرفته است.

ساخت خط تولید لوله های پلی اتیلن با قطر 16 الی 500 میلیمتر در فشار 6، 10، 16 و 20 بار( اتمسفر) و مجهز به سیستم کنترل الکترونیکی PLC و اتوماتیک میباشد جزء محصولات این گروه مهندسی میباشد که دارندگان آن میتوانند لوله هایی که مورد تایید اداره استاندارد آب و فاضلاب باشد را تولید نماید.

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد