انواع سیلندر و مارپیچ

انواع سیلندر و مارپیچ

در این مقاله که به همت تیم تحریریه گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز تهیه شده است به بحث انواع سیلندر و مارپیچ می پردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این زمینه کسب کنید.

در ابتدا به تعریف سیلندر و مارپیچ (ماردون) میپردازیم : 

* سیلندر

محفظه نگهدارنده پیچ میباشد. که تعداد زون حرارتی سیلندر بستگی به طول آن دارد. که انتقال حرارت از طریق هیترهایی که روی آن بسته میشود صورت میگیرد.

سیلندر و مارپیچ یا به اصطلاح عامیانه سیلندر ماردون قطعه ای فولادی با آبکاری های مخصوص و بصورت استوانه ای شکل می باشد که برای میکس و پخت مواد پلیمری از آن استفاده میشود.

سیلندر و ماریپیچ از دو یا چند قسمت تشکیل شده و نسبت به نوع استفاده و محصول تولیدی در انواع گوناگون ساخته می شود، طراحی های سیلندر و مارپیچ رابطه مستقیم با مواد پلیمری مورد استفاده دارد برای مثال سیلندر و مارپیچ خطوط تولید لوله پلی اتیلن با سیلندر و مارپیچ های خطوط تولید پی وی سی PVC متفاوت است.

پیشنهاد می شود مقاله دستگاه بازیافت پلاستیک را مطالعه نمایید .

* مارپیچ

به اصطلاح پیچی است که داخل محفظه سیلندر قرار میگیرد و کار انتقال مواد به  قالب را انجام میدهد. و از قسمتهای مختلف : گام مارپیچ، قطر مارپیچ، زاویه پیچ، عمق کانال، عرض کانال، درجه لقی، عرض پرهها تشکیل شده.

سیلندر و مارپیچ سازی بر خلاف تصور خیلی از دوستان و همکاران کار ساده ای نیست و بلعکس کاملا باید مهندسی ساز و علم ساخت این سیلندر مارپیچ را داشته باشند.

 

انواع سیلندر و مارپیچ

انواع سیلندر و مارپیچ

 

سالهای گذشته کسانی بودن که بصورت تجربی و بدون عمل نسبت به فعالیتی که مارپیچ قرار است روی مواد پلیمری انجام دهد اقدام به طراحی و ساخت سیلندر مارپیچ می کردند و هنوزم مشغول هستند، اما باید به این نکته توجه کرد که  فعالیت های صنعتی امروز بر پایه دانش بنا نهاده شده است و در کنار تجربه باید دانش و علم مهندسی آن صنعت مخصوصا صنعت سیلندر و ماپیچ سازی را داشته باشیم.

انواع سیلندر و مارپیچ در صنعت پلاستیک

  • سیلندر و مارپیچ دستگاه تزریق پلاستیک
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه بادی
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه پت
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه نایلون و نایلکس
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه لوله پلی اتیلن
  • سیلندر و مارپیچ دستگاه لوله سبز
  • سیلندر و مارپیچ گرانول سازی
  • سیلندر و مارپیچ مستربچ سازی و کامپاندر
  • سیلندر و مارپیچ پی وی سی و چوپ پلاست

که هر کدام از موارد بالا دارای نقشه و طراحی منحصر به فرد میباشد. شامل تک پیچ، دو پیچ (همسوگرد یا غیر همسوگرد) ، موازی یا کونیکال میباشد

تلاش شبانه روزی همکاران ما در گروه مهندسی و ماشین سازی کشاورز تامین خواسته و نظر شماست و با سابقه بیش از ۳۰ ساله در این صنعت و تجربه و علم مهندسین متخصص برای هرچه بیشتر جلب رضایت مشتریان عزیز تلاش خود را می نماییم.

با آرزوی موفقیت برای همه عزیزان

 

اضافه کردن یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد